CE Sınıfı Tır Ehliyeti hakkında detaylı burada!

Tır Ehliyeti Yaşı

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Tır Ehliyeti Yaşı

Tır Ehliyeti Yaşı

Tır ehliyeti almak için kaç yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Tır ehliyeti yaşı kaçtır ? Bu soruların cevabını verirken Tır Ehliyeti alma sürecinide bilmek gerekmektedir. Tır ehliyeti – CE sınıfı ehliyeti almak için 21 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

kaç yaşındaTır ehliyeti sınıfı gibi diğer tüm ehliyet sınıfları  01.01.2016 tarihinde yüyürlüğe giren yeni kanunla birlikte Avrupa Birliği standartlarına uyarlanmıştır. Eski sistemde hiç ehliyeti olmayan bir sürücü adayı D sınıfı ehliyeti bir teorik ve bir direksiyon olmak üzere 2 sınava girerek alabilirken yeni kanunla birlikte tır ehliyetinin ismi CE sınıfı olarak güncellenerek ehliyeti alma yöntemide değişmiştir.

CE Sınıfı Tır Ehliyeti alacak kişinin öncelikle C sınıfı (Kamyon ehliyeti-7500 kg üstü kamyon) ehliyet alıp, ardından C den CE ye fark yapması gerekmektedir. C Sınıfı Kamyon ehliyeti almak için ise B sınıfı ehliyete sahip olma önşartı bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse ; 21 yaşını doldurmuş bir Sürücü Adayı Tır ehliyeti almak için Göksu Sürücü Kursumuza başvurduğunda, Sürücü Adayına ilk sorulacak soru B sınıfı ehliyetiniz varmı olacaktır ? Sürücü adayının B sınıfı ehliyeti varsa önce B den C ye sadece direksiyon sınavına girecek ardından C den CE ye fark için bir direksiyon sınavına daha girerek CE sınıfı Tır ehliyeti almaya hak kazanaktır. Eğer sürücü adayının B sınıfı ehliyeti yoksa öncelikle B sınıfı ehliyeti alması, ardından B den C’ye ve C’den CE’ye fark yapması gerekecektir. Bu önşartlar sebebiyle hiç ehliyeti olmayan 21 yaşını doldurmuş bir sürücü adayının tır ehliyeti alması daha uzun sürecektir. 21 yaşın dolmasını beklemeden B sınıfı ehliyetini almış olan Sürücü Adayı hızlıca CE sınıfı tır ehliyetini alabilecektir.

 

Merhaba! TIR Ehliyeti hakkında tüm sorularınızı Whatsapp üzerinden cevaplayabiliriz.

Whatsapp Mesajı Gönder!