CE Sınıfı Tır Ehliyeti hakkında detaylı burada!

Tır Ehliyeti

Ana Sayfa » Ehliyet » Tır Ehliyeti

Tır Ehliyeti

   Tır ehliyeti almak isteyen sürücü adaylarına bu sayfada detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız.Aklınıza takılan sorularla ilgili lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Göksu Sürücü Kursu olarak tüm ehliyet çeşitlerinde olduğu gibi Tır Ehliyetinde de Sürücü adaylarının yanındayız. Direksiyon eğitimlerimizden faydalanarak, iyi bir sürücü olmadan geçmesi zor olan direksiyon sınavlarında başarılı olabilirsiniz. Uzun uzun anlatmak yerine bilgiyi soru cevap şeklinde vermeyi uygun gördük biliyoruzki Vakit Nakittir 🙂

tir ehliyeti2Tır Ehliyeti Nedir ? Tır Sürücü Belgesi almak zorundamıyım ?

Tır Sürücü Belgesi, Çekici tipteki araçları kullanabilmeniz için gerekli sürücü belgesidir. Tır ehliyeti alarak, nakliye, hafriyat veya diğer tüm dorseli çekici tipi araçları kullanabilirsiniz. Tır ehliyeti Yeni sürücü belgesi sınıflandırmasına göre CE sınıfı olarak adlandırılmıştır (Eski sınıflandırmada D sınıfıydı). Tır ehliyeti aldığınızda Motorlu Bisiklet Atv Otomobil Kamyon ve Tır kullanabilirsiniz.Tır kullanmak istiyorsanız Tır Ehliyeti almak zorundasınız. Aksi durumda önce para ardından hapis cezasına varan cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tır Sürücü Belgesi Nasıl alınır ?

Tır Sürücü belgesi almak için bir süreç gereklidir. Eski sistemde olduğu gibi hiç ehliyetiniz yokken tek sınavda ehliyet alma dönemi kapandı. Tır ehliyeti almak için öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

B sınıfı ehliyete sahip olmak için bir teorik ve bir direksiyon sınavına katılırsınız. B sınıfı sertifikanıza sahip olduktan sonra C sınıfı ehliyet almak için eğitimlerin ardından C sınıfı direksiyon sınavına katılırsınız. C sınıfı direksiyon sınavında başarılı olmanızın ardından CE sınıfına kaydolursunuz ve verilecek eğitimler sonrası  bir direksiyon sınavına daha katılarak Tır – CE sınıfı ehliyeti almaya hak kazanırsınız.

Tır Sürücü Belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir ?

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi :Üzerinde TC Kimlik numaranız yazan T.C. Nüfuz cüzdanı fotokopisi.
  • Sabıka Kaydı :E-devlet sistemi üzerinden Sabıka Kaydınızı ücretsiz alabilirsiniz. Adliyede sıra bekleyip ödeme yapmanıza gerek yoktur. Kursumuza sabıkanız olmadığı hakkında beyan vermenizde kabul edilmektedir.
  • Diploma veya Öğrenci Belgesi : En az ilkokul veya 2.kademe okuryazarlık belgesi ile ehliyet almak için kursumuza başvurabilirsiniz. Mezun durumda değilseniz Öğrenci Belgesi alabilirsiniz.
  • Sağlık Raporu : Ehliyet için sağlık raporu veren kurumlardan alınmış CE sınıfı sürücü olabileceğinizi belirten Sağlık raporu almanız gerekmektedir

Tır Sürücü Belgesi sağlık raporu nasıl olmalıdır ?

Tır Sürücü Belgesi için sağlık raporu için bir şablon bulunmaktadır. Bu şablonda 2.grup ehliyet kısmı doldurulmuş olmalıdır. (Ehliyet için sağlık raporu veren klinikler size yardımcı olacaktır.)

Tır Sürücü Belgesi Yaş Şartı Nedir ?

21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. B sınıfı ehliyetiniz yoksa 21 yaşını doldurmadan B sınıfı ehliyet alıp 21 yaşı doldurur doldurmaz C sınıfına kaydolmanız ardından C den CE ye fark yapmanız Tır Sürücü Belgenizi hızlıca almanız için faydalı olacaktır.

Tır Sürücü Belgesi almak için öncelikle hangi ehliyeti almam gerekmektedir ?

CE Sınıfı Tır Sürücü belgesi almak için öncelikle B sınıfı ehliyet alıp sonra B den C ye fark yapmış olmanız gerekmektedir. CE sınıfı için ön şart C sınıfı Kamyon ehliyetidir. C Sınıfı ehliyet için ön şart ise B sınıfı Otomobil ehliyetidir.

Direksiyon Dersleri ne zaman düzenlenir ?

Direksiyon dersleri için randevulu sistem uygulamaktayız. Direksiyon bilgi seviyenize göre kursumuzda bulunan direksiyon eğitim simülatörlerindende faydalanarak eğitime başlanabilir.

En yakın sınav ne zaman ?

En yakın sınav tarihi ve kontenjanlar hakkında en güncel ve detaylı bilgiyi kursumuzdan alabilirsiniz. Kayıt sırasdında Size tam anlamıyla uygun bir sınav takvimi oluşturulur ve tüm sınavlarınızın tarihi size bildirilir.

Tır Ehliyeti fiyatı nedir ?

Tır ehliyeti için Türkiye çapında taban fiyat uygulaması vardır. Tır ehliyeti fiyatı ve Tır ehliyeti fiyatları için tıklayınız

lı

Başka tip ehliyetim var fark yaparak Tır Sürücü Belgesi alabilirmiyim ?

Diğer ehliyet türlerinden fark yapacak kursiyerlerimiz eski ismiyle E sınıfı ehliyete sahiplerse C sınıfı ehliyetleri var kabul edilir ve C den CE ye fark yapabilirler. Eski B sınıfı ehliyeti olan kursiyerlerimiz C ehliyeti alıp ardından C den CE ye fark yapabilirler.

tir ehliyeti fark

Merhaba! TIR Ehliyeti hakkında tüm sorularınızı Whatsapp üzerinden cevaplayabiliriz.

Whatsapp Mesajı Gönder!